Kurator w sprawie o rozwód – po co?

Kolejny wpis w naszych aktualnościach, podyktowany pytaniami Klientów w sprawach rozwodowych, a dotyczący przede wszystkim tzw. dobra małoletniego dziecka przy rozwodzie i dowodów na tę okoliczność.

Śmiało mogę zaryzykować stwierdzenie, że dla większości rodziców, którzy faktycznie wykonują władzę rodzicielską bez współmałżonka, który starannie „uprzykrza im życie” rozwód stanowił będzie jedyną deskę ratunku. Dla nich i dla dziecka. Dla sądu nie jest to tak oczywiste i musi zbadać czy w istocie dobro dziecka małoletniego rozwodem nie będzie zagrożone. Jak to zrobi?

Potrzebujesz porady prawnej z zakresu rozwodów? Skontaktuj się z naszą kancelarią.

 

Możemy zaoferować sądowi dowód z przesłuchania świadka, kogoś kto zna naszą sytuację rodzinną, najlepiej poprzez osobiste wizyty w naszym i dziecka domu, będzie w stanie potwierdzić – w zależności od okoliczności – czy dziecko chodzi do szkoły, czy radzi sobie w szkole, sprawia problemy wychowawcze, a przede wszystkim czy fakt zamieszkiwania (bycia wychowywanym) przez jednego z rodziców wpływa na jego życie / psychikę / emocje itp., czy przyzwyczaił się do tej sytuacji, jak jest związany z rodzicami, jakie są relacje.

Druga z możliwości to wywiad kuratora środowiskowego / społecznego. Brzmi groźnie? W rzeczywistości jest to weryfikacja tych samych okoliczności które miałby potwierdzić nam świadek, oczywiście po złożeniu najczęściej jednej wizyty w domu gdzie mieszka małoletni. Wizyty kuratora są niezapowiedziane, ale – uprzedzając Twoje wątpliwości – można łatwo dowiedzieć się w sądzie kto został wyznaczony na kuratora i skontaktować się z nim celem weryfikacji / zmiany terminu wizyty. Nie jest to zasadą, bowiem zadaniem kuratora jest sprawdzenie codziennego środowiska domowego a nie „przygotowanego” specjalnie na jego przyjście

Który z tych dowodów najlepiej zaoferować w pozwie? Wszystko zależy od rodzaju przypadku z którym mamy do czynienia, sytuacji w której się znaleźliśmy. Tak naprawę postanowienia sądu w tym zakresie bywają różne, od poprzestania jedynie na dowodzie ze świadka, poprzez dowód z opinii kuratora, po oba te dowody.

Jeżeli pomimo tych wyjaśnień masz więcej pytań czy pojawiły się u Ciebie wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.

Powrót