Czy stanąłeś właśnie przed decyzją o rozwodzie? A może masz rozwód już za sobą, minęło kilka lat a Ty nadal jesteś związany wspólnym domem z byłym małżonkiem? Jeżeli chociaż na jedno możesz udzielić twierdzącej odpowiedzi, zapraszam Cię do dalszej lektury.
Majątek wspólny a majątek osobisty
Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, jeżeli nie podpisywałeś umowy majątkowej małżeńskiej – potocznie pisząc intercyzy (więcej o intercyzie w artykule Intercyza – czyli rozdzielność majątkowa), powstał między Wami ustrój wspólności majątkowej. W skrócie to czego od daty zawarcia małżeństwa dorabialiście się wspólnie (np. wynagrodzenie za pracę, dochody z majątku wspólnego), weszło do wspólnej masy (upraszczając, ponieważ część przedmiotów mogła być zakupiona z majątku osobistego i nie weszła do majątku wspólnego, cześć przedmiotów z ustawy wchodzi do majątku osobistego np. przedmioty nabyte w drodze dziedziczenia jeżeli darczyńca nie postanowił inaczej).
Szukasz radcy prawnego w Krakowie? Skontaktuj się z naszą kancelarią.
Jak podzielić majątek?
Jeżeli w trakcie rozwodu Sąd Okręgowy nie orzekł o podziale majątku wspólnego (a sądy robią to niechętnie, ponieważ przedłuża to postępowanie o ile nie ma porozumienia małżonków w tej kwestii), to masz dwie możliwości:
- porozumiesz się z byłym małżonkiem i podpiszesz umowę o podział majątku wspólnego u notariusza – koszt u notariusza zależy od wartości majątku, doliczamy do tego 23% VAT i taksę notarialną za wypisy również powiększoną o 23% VAT
- porozumiesz się z byłym małżonkiem i złożysz wniosek do sądu o podział majątku wspólnego z propozycją podziału składników majątkowych – koszt 300 zł
- nie dojdziesz do porozumienia z byłym małżonkiem i złożysz wniosek o podział majątku wspólnego do sądu – koszt 1000 zł
Nierówne udziały w majątku wspólnym
A co w sytuacji gdy Ty w większym stopniu pracowałeś na majątek wspólny? Sąd weźmie tę okoliczność pod uwagę, jeżeli wystąpią ważne powody i wykażesz, że pomimo iż Twój były współmałżonek miał możliwości to nie wykorzystał ich by w równym stopniu by budować majątek wspólny. Wszystko zależy od okoliczności konkretnego przypadku i sprawa o podział majątku wspólnego z nierównymi udziałami czasem bywa dla byłych małżonków drogą przez mękę.
Dlatego też każda decyzja wymaga przemyślenia i nierzadko konsultacji. Pamiętaj, że nie jest celowe podawanie we wniosku każdej przysłowiowej „łyżki czy starej kanapy”, ale liczy się zdroworozsądkowe podejście i podział wartościowych przedmiotów majątkowych.
Masz więcej pytań, zaciekawił Cię wpis? zapraszam do kontaktu z Kancelarią i umówienia spotkania w dogodnym dla Ciebie terminie.